Sankcja kredytu darmowego sprowadza się do pozbawienia kredytodawcy przychodów z tytułu określonego kredytu konsumenckiego, czyli utraty zarobku planowanego w ramach danej transakcji. Jeżeli zastosowano taką sankcję, kredytobiorca pozostaje zobowiązany do zwrotu kredytodawcy jedynie – z pewnymi wyjątkami – kapitału wykorzystanego kredytu. Sankcja ta obejmuje zasadniczo wszystkie przychody kredytodawcy związane z kredytem konsumenckim, niezależnie od ich nazwy: odsetki, opłaty, prowizje, składki, koszty itd.
Przesłanki sankcji kredytu darmowego
Przesłanką zastosowania omawianej sankcji jest naruszenie jednego lub więcej nakazów bądź zakazów wynikających z ustawy o kredycie konsumenckim. Sankcja kredytu darmowego powstaje w przypadku, gdy kredytodawca naruszył np. jeden z poniższych obowiązków dotyczący:
- Formy umowy o kredyt konsumencki
- Niektórych elementy treści umowy – np. rodzaj kredytu, całkowita kwota kredytu, informacje o kosztach kredytu.
- Wysokości opłat pobieranych od konsumenta w związku z opóźnieniem w spłacie kredytu.
- Limitów pozaodsetkowych kosztów kredytu.
Przykładam sankcji kredytu darmowego jest także zniżenie RRSO przez banki.
Oświadczenie kredytobiorcy
Wykonanie uprawnienia kredytobiorcy, następuje w drodze złożenia przez konsumenta oświadczenia woli o skorzystaniu z sankcji kredytu darmowego. Takie oświadczenie może być złożone zarówno w trybie pozasądowym, jak również w ramach postępowania sądowego. Oświadczenie konsumenta powinno być złożone w formie pisemnej.
Konsekwencje sankcji kredytu darmowego
Wykonanie przez konsumenta jego uprawnienia powoduje zmianę treści stosunku prawnego wynikającego z umowy kredytu konsumenckiego.
Sankcja kredytu darmowego wywołuje dwa istotne skutki.
Po pierwsze, wygasają roszczenia kredytodawcy wobec konsumenta o zapłatę odsetek i innych kosztów z tytułu kredytu konsumenckiego.
Po drugie, jeżeli konsument takie odsetki lub koszty uprzednio zapłacił na rzecz kredytodawcy (co ma miejsce niemal zawsze), po stornie konsumenta powstaje roszczenia o ich zwrot. Kredytodawcy zobowiązany jest do ich zwrotu na rzecz konsumenta.
Łącznie korzyści kredytobiorcy mogą sięgać kilkuset tysięcy złotych.
Kancelaria Radców Prawnych Pawłuszyński Piątkowski Wolski Zelent z sukcesami udziela pomocy prawnej m. in. w sprawach związanych z sankcją kredytu darmowego. Zapraszamy do kontaktu i przesłania umowy. Nasz zespół wykona bezpłatną analizę umowy kredytowej. Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej.
Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej.