Przejdź do treści
Strona główna » Uchwała Sądu Najwyższego – rozstrzygnięte zagadnienia prawne kredytów frankowych

Uchwała Sądu Najwyższego – rozstrzygnięte zagadnienia prawne kredytów frankowych

Uchwała Sądu Najwyższego. Na co czekali Frankowicze? 

Dnia 25 kwietnia br. Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Cywilnej podjął uchwałę, w której rozstrzygnął zagadnienia prawne dotyczące kredytów indeksowanych do obcej waluty lub w niej denominowanych (tzw. frankowych).  Na uchwałę oczekiwali nie tylko kredytobiorcy, którzy zdecydowali się na spór z bankiem. Orzeczeniem żywo zainteresowane były również osoby odkładające decyzję o podjęciu sporu z bankiem „na jutro”. Stwierdzić należy, że wydana właśnie uchwała powinna wszystkich niezdecydowanych kredytobiorców przekonać do podjęcia działań. 

Na udzielenie przed Sąd Najwyższy odpowiedzi na kluczowe pytania trzeba było czekać ponad trzy lata. Poniżej przedstawiamy kluczowe rozstrzygnięcia zawarte w wydanym orzeczeniu.

1.. W razie uznania, że postanowienie umowy kredytu indeksowanego lub denominowanego odnoszące się do sposobu określania kursu waluty obcej stanowi niedozwolone postanowienie umowne i nie jest wiążące, w obowiązującym stanie prawnym nie można przyjąć, że miejsce tego postanowienia zajmuje inny sposób określenia kursu waluty obcej wynikający z przepisów prawa lub zwyczajów.

2. W razie niemożliwości ustalenia wiążącego strony kursu waluty obcej w umowie kredytu indeksowanego lub denominowanego umowa nie wiąże także w pozostałym zakresie.

3. Jeżeli w wykonaniu umowy kredytu, która nie wiąże z powodu niedozwolonego charakteru jej postanowień, bank wypłacił kredytobiorcy całość lub część kwoty kredytu, a kredytobiorca dokonywał spłat kredytu, powstają samodzielne roszczenia o zwrot nienależnego świadczenia na rzecz każdej ze stron.

4. Jeżeli umowa kredytu nie wiąże z powodu niedozwolonego charakteru jej postanowień, bieg przedawnienia roszczenia banku o zwrot kwot wypłaconych z tytułu kredytu rozpoczyna się co do zasady od dnia następującego po dniu, w którym kredytobiorca zakwestionował względem banku związanie postanowieniami umowy.

5. Jeżeli umowa kredytu nie wiąże z powodu niedozwolonego charakteru jej postanowień, nie ma podstawy prawnej do żądania przez którąkolwiek ze stron odsetek lub innego wynagrodzenia z tytułu korzystania z jej środków pieniężnych w okresie od spełnienia nienależnego świadczenia do chwili popadnięcia w opóźnienie co do zwrotu tego świadczenia.

Sąd Najwyższy idzie drogą TSUE

Przywołana uchwała potwierdza dotychczasową korzystną dla konsumentów linię orzeczniczą Sądu Najwyższego. Ponadto, uchwała zgodna jest także z orzecznictwem TSUE i dorobkiem orzeczniczym sądów krajowych. 

Na gruncie ww. rozstrzygnięcia wiele osób zadawało sobie pytanie, czy w świetle orzeczeń TSUE kolejna uchwała była potrzebna? Stwierdzić niewątpliwie należy, że tak. Uchwała Sądu Najwyższego jest zdecydowanie korzystna dla frankowiczów. Co więcej, była potrzebna choćby dlatego, by uświadomić niezdecydowanym, że warto walczyć o swoje. Uchwała powinna ułatwić rozstrzyganie spraw frankowych, jednak obawiać się należy, że niestety orzeczenie nie przyspieszy prowadzonych postępowań sądowych. 

Czy warto pozywać Bank?

Na orzeczenie Sądu Najwyższego czekało tysiące kredytobiorców. Uchwała Sądu Najwyższego pozbawia banki faktycznych szans na korzystne rozstrzygnięcia, przybliżając konsumentów do wygranej w sporze z bankiem. Wypada podkreślić, iż orzecznictwo sądów jest w przeważającej mierze korzystne dla kredytobiorców.

Mając na uwadze powyższe, najkorzystniejszym rozwiązaniem wydaje się wytoczenie powództwa przeciwko bankowi wraz z wnioskiem o zabezpieczenie. Taki wariant umożliwi oczekiwanie na wyrok w komfortowych warunkach bez konieczności płacenia rat kredytu. Decyzja związana z zawarciem ugody z bankiem albo o prowadzeniu sporu z bankiem, powinna być poprzedzona profesjonalną pomocą prawną i analizą zawartej umowy. Bardzo często kredytobiorcy nie maja szans na korzystne warunki zawieranej ugody. W konsekwencji należy przyjąć, że warunki związane z unieważnieniem umowy w sądzie są zdecydowanie korzystniejsze.

Kancelaria Radców Prawnych Pawłuszyński Piątkowski Wolski Zelent z sukcesami udziela pomocy prawnej m. in. w sprawach związanych z kredytami frankowymi. Zapraszamy do kontaktu i przesłania umowy. Nasz zespół wykona bezpłatną analizę umowy kredytowej lub oferty ugodowej banku.

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej.